Меню
 • HOOKAH BAR
 • IN FOREST HOUSE
 • ABU DHABI
 • RUDANSKOGO
 • DAN HOUSE
 • BRAMS RESPUBLIKA
 • FERREXPO
 • DAN HOUSE
 • KRUGLOUNIVERSYTETSKA
 • GOOD LIFE PARK
 • TARYAN
 • ODESA HOUSE
title

Нотатки з Японії. 4 поняття прекрасного

У кожної людини є місце, де час сповільнюється, де можна поставити життя на паузу і «перезавантажитись». Для мене таке сховище – мій дім у Києві й ціла країна – Японія.

title

Японія – моя давня любов і джерело натхнення. Це країна, куди я хочу завжди.

title

Японська культура дала життя моєму улюбленому стилю – мінімалізму. Ще більше я полюбив її, коли відкрив для себе таку сторону східного естетичного світогляду (і стилістику декорування інтер'єрів, звичайно), як вабі-сабі.

Сутність прекрасного японці тлумачать за допомогою чотирьох понять: сабі, вабі, сибуй і юген. Без них намагатися зрозуміти японський інтер'єр і культуру немає сенсу.

title

Сабі можна перекласти як «цвітіння часу». Це торжество природності, краса, що приходить із віком.

Коли я вперше приїхав до Японії, мене вразило, як дорого в антикварних лавках коштує звичайний глиняний чайник. Причина сплила наверх згодом. Японці заварюють чай у посудинах із необпаленої глини. Його стінки вбирають ефірні масла, даруючи напою тонкий аромат. Із кожною заваркою запах стає багатшим, а чайник – дорожчим. Багато чайників пройшли через покоління, зберігши самобутню красу.

Сабі показує архаїчну недосконалість, виховує смак до старих, непідроблених речей. Знайти сабі можна в тріщинах і шорсткостях, намальованих часом.

title
Дах, втоплений у зелені моху. Вивітрене сіре дерево. Відбитки рук, що торкались країв картини. Все це несе не тільки художню, а й філософську цінність. Речі говорять про себе.
title

Вабі говорить про красу простоти та функціональність. Виховуючи в собі вміння задовольнятись малим, японці знаходять і цінують прекрасне у всьому, що їх оточує. Мій друг з Японії розповів, що перші іноземці, які прибули на японські острови, були вражені досконалою красою буденних предметів. Навіть у таких речах, як лопатка для рису чи бамбукова підставка для чайника, вони бачили витвір мистецтва.

title
title
Вабі-сабі – інтер'єр, зітканий із дорогих господареві предметів. Часто речі передають із покоління в покоління.
title
title

Подібно пластиліну час зліпив із вабі та сабі єдине ціле. Утворилося глибше за змістом поняття. У XV-XVI століттях воно прийшло на противагу розкоші, що панувала на чайних церемоніях аристократів. Ритуал почали спрощувати, акцентуючи увагу на цінність людських взаємин, радощі спілкування і неспішні бесіди.

title

Третій принцип японської краси – сибуй. Запитайте в японця, що це, і почуєте: «Те, що людина з гарним смаком назве прекрасним». Сибуй – це сутнісна краса; та, якою володіє матеріал від природи. Вона передбачає легку обробку й орієнтована на практичність. Приклад сибуй – чашка, із якої зручно пити чай, але при цьому вона зберігає справжність живої глини.

title
title

Географічне положення країни Висхідного Сонця, постійна загроза стихійних лих зробила народ чутливим до змін навколишнього середовища. В Японії відчуваєш, що таємниця мистецтва у тому, щоб вслухатися в невимовне, милуватися невидимим. У цій думці корінь четвертого принципу японської краси – юген.

Юген – краса недомовленості, майстерність натяку, підтексту, символізму. Приклад філософії – вислів японських живописців: «Порожні місця на сувої іноді наповнені більшим сенсом, ніж те, що написала на ньому кисть».

title
title

"Для того, щоб дивитися на сонце, що сховалось за квітковими пагорбами. Для того, щоб бродити у величезному лісі без думки про повернення. Для того, щоб стояти на березі і проводжати поглядом човен, який ось-ось розчиниться у плямах островів. Для того, щоб споглядати політ диких гусей і самому розчинятися серед хмар під час споглядання ... " Дзеамі Мотокійо

title
title

Концентрація на матеріальному світі перешкоджає появі інших, більш важливих цінностей. Приберіть все зайве – залиште тільки суть. Простота, мінімалізм, природність – говорить вам вабі-сабі.

title
Вабі, сабі, сибуй, юген – в архітектурі, дизайні, музиці. З цих незвичних для європейського бачення понять зліплено японське мистецтво.
title
title
закрити
9 a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v w x y z і а б в г д ж з и к л м н о п р с т У ф ч э я

ЗУСТРІНЕМОСЯ?

І ми створимо для вас мистецтво, у якому хочеться жити. Зателефонуйте нам +380 67 555 5515 або залиште запит