Меню
 • HOOKAH BAR
 • IN FOREST HOUSE
 • ABU DHABI
 • RUDANSKOGO
 • DAN HOUSE
 • BRAMS RESPUBLIKA
 • FERREXPO
 • DAN HOUSE
 • KRUGLOUNIVERSYTETSKA
 • GOOD LIFE PARK
 • TARYAN
 • ODESA HOUSE
title

Покинуті будинки як втрачений вид мистецтва

автор: Mariya Fedko

PR Specialist

За сучасним та новим стоїть покинуте та зруйноване. Забуті оселі пустують біля густих плантацій хмарочосів. Світ, який розповідає про нові висоти та архітектуру майбутнього, мусить розповідати про світ самотніх та забутих місць. І цей другий світ зовсім не паралельний — покинутих будинків набагато більше, ніж вам здається.

«Покинуті» — це не про топ 10 найстрашніших будівель, не про привидів, сміття та вандалізм. Звичайно, більша частина відео на YouTube з потрібного ракурсу показує найгіршу сторону цих місць. Але «покинутий» не завжди дорівнює «страшний». Краси там може бути навіть більше, ніж в сучасних взірцях архітектури.

Звідки береться покинута архітектура?

Хтось примусово залишає свій дім. Хтось збанкрутував. Хтось не хоче реставрувати будинок, бо дорого. Та навіть самотужки зносити старий дім, який вже не можна відновити — теж дорого. Крім того, є зони відчуження та міста, в яких життя зникло поступово. Якщо коротко, то можна виділити дві основні причини: відсутність господаря та відсутність коштів. Але майже кожен випадок приховує своїх «тарганів», тому одна формула не завжди буде актуальною.

В Америці та Європі дослідження покинутих будинків змінили свій напрямок на всі 360º. Багато фотографів присвячують всю свою роботу старим інтер’єрам та архітектурі. Існує навіть поняття «Urban Exploration», що в перекладі означає індустріальний туризм. Це психологічне або естетичне задоволення від дослідження покинутих споруд. Фотографії розповідають про трагічну долю, яка спіткала значну частину колись відомих будівель, і нагадує, що це може відбутися з кожним.

Ми пригадаємо п’ять різних, проте однаково нещасних історій. Забута архітектура буде почута.

1. Дім Шато Люм’єр, Франція

У 1900-му році страсбурзькі архітектори Готфрід Джуліус Бернінгер та Густав Анрі Крафт спроєктували будинок для Жюля Буруса та його дружини, власників тютюнових фабрик. Після смерті Жюля у 1911-му році всі володіння перейшли до його сина, Моріса Бурруса. Проте його арештували, тому спочатку будинок окупували німецькі офіцери, потім його купила релігійна конгрегація, а після — приватна особа. І все ж дім покинули. Довгий час він пустував, тому в 90-х роках його стан значно погіршився після численних актів вандалізму. У 1993-му році він був занесений до пам’яток історії Франції. Попри це, давати йому друге життя ніхто не планує.

title
Фото: Adam X
title
title
Фото: DAVID BAKER

2. Будинок-пам’ятник Бузлуджа, Болгарія

Поміж Балканських гір на висоті 1441 м над рівнем моря височіє гора, названа на честь болгарського воєначальника Хаджі Димитра, загін якого програв в нерівному бою з турками в 1868 році. В пам’ять про цю трагедію тут поставили пам’ятник-музей Болгарської комуністичної партії, спроєктований архітектором Георгієм Стоїловим.

title

Цей проєкт виграв конкурс в 1964-му році, але будівництво було дуже тяжким, зважаючи на ландшафтні та погодні умови місцевості. Відкриття відбулось в 1981-му році. 12-метровий меморіал був настільки значимий, що туди ходили навіть безкоштовні автобуси. Інтер’єр — оздоблений мозаїками з портретами відомих комуністів, над оформленням яких працювали 60 художників, скульпторів і близько 6000 робітників. В 1989-му році після падіння комуністичного режиму Болгарії будівля втратила свою цінність. Над входом червоною фарбою невідомі написали «Forget your past».

title
title
Фото: flickr creative commons

3. Лікарня Беліц-Хайльштеттен, Німеччина

Комплекс, побудований в 1902-му році у Німеччині за проєктом Берлінських працівників корпорації медичного страхування, включає приблизно 60 будівель. До 1930-го року це був санаторій для людей із хворобами легень, який вважався одним із найкращих в країні. Під час Першої світової війни його використовували як військовий госпіталь. Восени 1916-го року після поранення в битві на Соммі тут лікувався молодий піхотинець Адольф Гітлер. Після Другої світової війни лікарню захопила Червона армія і комплекс став найбільшою радянською лікарнею поза межами Батьківщини. Проте попри велику територію, ніхто не був зацікавлений у відновленні роботи закладу після того, як росіяни покинули його стіни.

title
title

В цьому комплексі знімали фільм «Піаніст» режисера Романа Полянського, який отримав 3 премії Оскар, премію «Золота пальмова гілка», а також потрапив до списку найкращих фільмів планети. Деякі будівлі досі використовуються, а одну з них навіть викупив берлінський архітектор. Проте більша частина комплексу давно вже забула як це — пускати в свої стіни людей.

title
title
Фото:@commandersara
title
Фото: Matt Biddulph

​4. Мічиганський театр, США

Театр був побудований в 1926 році в стилі Ренесанс за проєктом відомих архітекторів Корнеліуса У. та Джорджа Л. Рапп. На цьому ж місці знаходилась майстерня Генрі Форда, де він побудував свій перший автомобіль. Театру прогнозували кар’єру нової перлини Детройту з його екстравагантними деталями інтер’єру та оксамитовими колонами. З такою кількістю картин та скульптур театр був більше схожий на музей. Ледве вистоявши період Депресії в США, вже в середині 60-х років в зв’язку з розвитком телебачення кількість відвідувань театру значно зменшилась. Будівля більше не давала прибутку, тому її продали. А потім ще раз і ще раз. Власники змінювалися, так само як і мета, з якою використовували театр.

title
Фото: HistoricDetroit.org

У 1972-ому році він був перетворений в нічний клуб. Із нічного клубу — в концертний майданчик, де грали David Bowie та гурт «Aerosmith». Вандалізм після рок-концертів спричинив смерть театру. Зрештою, будівля стала паркінгом для співробітників сусіднього офісного центру, а всі меблі, які залишились в театрі, забрала архітектурна антикварна компанія.

title
title
Фото: Ioanna Sakellaraki

​5. Вежа Саторна, Таїланд

Найбільший покинутий хмарочос світу знаходиться в Бангкоці, столиці Таїланду. В 1990-му році країна переживала значний економічний підйом, тому архітектором Рангсаном Торсуваном було заплановано побудувати залізобетонний хмарочос з 600-ми елітними квартирами. Через 7 років країну накрила азіатська фінансова криза, після якої залишилось більше 300-от незавершених висотних проєктів, серед яких була і вежа Саторна. Хмарочос став популярним місцем індустріального туризму, а в 2004-му році тут знайшли тіло шведа, який здійснив самогубство. Після цього випадку влада поставила безпеку хмарочосу під сумнів, проте ніхто навіть не думав відбудовувати споруду або хоча б заборонити вхід.

title
title
title
Фото: BigPicture.ru

Такі будинки-замки-комплекси-хмарочоси розкидані всім світом. Їх більше, ніж безліч. Колись вони бачили життя, проте вже втомилися чекати нових господарів. Їм просто хочеться спокою. Їм просто хочеться, щоб їх пам‘ятали.

закрити
9 a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v w x y z і а б в г д ж з и к л м н о п р с т У ф ч э я

ЗУСТРІНЕМОСЯ?

І ми створимо для вас мистецтво, у якому хочеться жити. Зателефонуйте нам +380 67 555 5515 або залиште запит